Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 Agility Vision Mar   (Show type: KC Agility)

  Class: 5 Large Agility Graded 3,4,5

  Judge:  Andy Easton    Length: 122m  Time: 42secs

Grade 3  - 3 places and 2 trophies

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  244  Rob Morley
Morgansr Runaway Rory
Rob Morley Morgansr Runaway Rory  C  34.470
2 T  97  Neil Matthews
Dark Destroyer Of Glen Gorse
Neil Matthews Dark Destroyer Of Glen Gorse  C  35.398
3  412  Jan Grayson
Aquawood Blithe Spirit Of Blakanis
Jan Grayson Aquawood Blithe Spirit Of Blakanis  C  38.902
   42  Pamela Stevenson
Fantasic Mister Bear AW(S)
Pamela Stevenson Fantasic Mister Bear AW(S)  C  39.550
   427  Stephanie Wilkinson
Stormbeck Rebel With A Cause
Stephanie Wilkinson Stormbeck Rebel With A Cause  5  29.711
   297  Alan Wadsworth
Blu Moon Wadsworth
Alan Wadsworth Blu Moon Wadsworth  5  32.709
   410  Claire Mason
Maliene Love Shines Down
Claire Mason Maliene Love Shines Down  5  39.088
   186  Jane Collins
Lord Eddard Stark
Jane Collins Lord Eddard Stark  5  41.344
   178  Elaine Shipton
Peperwortel Og
Elaine Shipton Peperwortel Og  5.457  42.457
   404  Adele Lawton
Golden Lion King AW(S)
Adele Lawton Golden Lion King AW(S)  6.365  43.365
   156  Katie Baker
Bibbidi Bobbidi Bilbo AW(B)
Katie Baker Bibbidi Bobbidi Bilbo AW(B)  6.776  43.776
   131  Karen Wakelin
Spoken Storm
Karen Wakelin Spoken Storm  8.331  45.331
   238  Kate Fowler
Vogelaar Dunn And Dusted
Kate Fowler Vogelaar Dunn And Dusted  10  32.234
   314  Kevin Bowers
Rocky Balbowers
Kevin Bowers Rocky Balbowers  15  35.914

Eliminations:  436 Jackie Smith, Tillychance Kahlesion Fire;  252 Marie Ellis, Asti Spurmant Ears;  78 Joanne Sanderson, Hwarthow Ocean Of Saltash;  295 Graham Jacks, Applebeck Jess Of Valgrays;  167 Ashleigh Joyce, Whispering Willow Las;  193 Marilyn Higgins, Gerlan Bryn;  390 Christine Ballard, Whirlwind Summer Surprise;  335 Sarah Naylor, Dans Woolstone Jack;  67 Melanie Patten, Rutland Red Robbie;  221 Lauren Harper, Asta La Vista ; 

Grade 4  - 1 place and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  129  Paul Fowler
Dylan Of Denbigh
Paul Fowler Dylan Of Denbigh  5  31.019
   237  Kate Fowler
Vogelaar Bees Knees
Kate Fowler Vogelaar Bees Knees  5  34.522
   421  Nicky Wann
Indigo Star Of Reva
Nicky Wann Indigo Star Of Reva  20.864  52.864

Eliminations:  209 Mark Hoffmann, Jonjoo's Extremus Lexi;  355 Anne Cairney, Ainmhithe Spice For Life;  9 Ruth Rowe, Denwyn Rhodd;  47 Clarissa Brown, Mrs Browns Boy;  313 Emilia Bowers, The Dancing Destroyer ; 

Grade 5  - 2 places and 2 trophies

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  283  Linsey Toon
Luna Tick Barksalot
Linsey Toon Luna Tick Barksalot  C  30.988
2 T  248  Craig Asker
Jinxy Lynx Paws A While
Craig Asker Jinxy Lynx Paws A While  C  37.449
   29  Heidi Clelland
Ivormyth Kinder's Pride
Heidi Clelland Ivormyth Kinder's Pride  5  29.555
   309  Alice Walford
Wynwich Werthers Original
Alice Walford Wynwich Werthers Original  5  31.018
   223  Steph Matthews
Tredhespan Willow
Steph Matthews Tredhespan Willow  5  35.768

Eliminations:  210 Julie Plant, Lucasetti's Mr Bobtastic;  290 Janette Burt, Ewelittle Gem;  91 Lindsay Bentley, Darleyfalls Cruise Control;  54 Linda Baker, Huttongall Lucy Loo;  257 Kerry Albiston, Kernikims Barnstormer;  183 Jackie Gardner, Indistorm Tyler Boy;  185 Jane Collins, Akansha Bethan; 

 


Terms and Conditions ©2020 Agility Shows Online     •    Contact Us