Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 Weardale   (Show type: KC Agility)

  Class: 42 Large Agility Graded 4,5

  Judge:  Iain Davey-Smith    Length: 157m  Time: 53secs

Grade 4  - 3 places and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  499  Alan Short
Labomba At Lalapaws
Alan Short Labomba At Lalapaws  C  32.359
2  148  Nicola Garrett
Sunwood Infinity Drive
Nicola Garrett Sunwood Infinity Drive  C  33.821
3  723  Michael Harrison
Gaia Beck Beauty
Michael Harrison Gaia Beck Beauty  C  36.520
   391  Lorna Henderson
Rhypyker Thorn
Lorna Henderson Rhypyker Thorn  C  44.723
   726  Faye Nemeth
Fajojo Something Special
Faye Nemeth Fajojo Something Special  C  46.116
   309  Gemma Platt
Little Miss Dynamite
Gemma Platt Little Miss Dynamite  C  47.434
   43  Sam Allison
Fellrock Okavango
Sam Allison Fellrock Okavango  5  43.848
   468  Kim Hunt
Time For Flyte
Kim Hunt Time For Flyte  10  38.974
   225  Lisa Thompson
Gaunyersel Give It A Tri Dex
Lisa Thompson Gaunyersel Give It A Tri Dex  10  41.179
   139  Richard Inglesfield
Morgans Darkside Of The Moon
Richard Inglesfield Morgans Darkside Of The Moon  15  31.491
   59  Valerie Halbert
Traigh Autumnal Tarne
Valerie Halbert Traigh Autumnal Tarne  29.417  62.417

Eliminations:  205 Julian Butler, Farwoodview Jake Solstice;  540 Judith Patrick, Indistorm Zardilightful;  99 Doris Stokoe, Rooqui's The One And Only ;  535 Heather Bell, One Hundred Percent Nutz;  423 Sarah Bryden, Gaunyersel Dont Luke Back;  287 Sue Rayns, Rosmarinus Sinamay;  254 Megan Meade, Lalapaws Don't Stop Believin;  370 Shannon Springford, Zhanisgo Give It Some Banter;  215 Julie Irving, Incanto Il Alto*; 

Grade 5  - 2 places and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  175  Lindsey Lightowler
Breewhych Days Future Past
Lindsey Lightowler Breewhych Days Future Past  C  32.533
2  609  Sally Clark
Leiborschy Artur
Sally Clark Leiborschy Artur  C  41.768
   158  Steph Matthews
Tredhespan Willow
Steph Matthews Tredhespan Willow  5  37.541
   282  Maxine Shell
Snookbank Blonde Bombshell
Maxine Shell Snookbank Blonde Bombshell  5  49.639
   530  Joan Hart
Gitdoon Aye Mac
Joan Hart Gitdoon Aye Mac  10  47.434

Eliminations:  566 Margaret Soverall, Gaunyersel By Date;  488 Donna Surtees, Miss Batty;  380 Vicky Tough, Guanyersel Phantom Menace;  176 Lucy Lightowler, Farwoodview Jupiter Ash;  52 Jennifer Keegans, Odins Wrath Of Merle ;  299 Jane Bradley, Step Down Pollyanna;  123 Alan Wildman, Ivormyth Kinders Icon;  548 Stuart Raine, Rainstorm Eclipse;  301 Alex Bailey, Guildenmore Swift;  188 Samantha Glaister, Triskelion Warrior Of Merle;  228 Gail Simm, Janbell Here To Eternity;  657 Karl Benson, Fajojo Something Precious; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score ©2020 Agility Shows Online • Photos courtesy of Linda Gore/Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs