Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 Weardale   (Show type: KC Agility)

  Class: 4 Large Jumping Graded 1,2,3

  Judge:  Jo Hind-Morton    Length: 142m  Time: 44secs

Grade 1  - 1 place and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time

Eliminations:  379 Fraser Tough, Indistorm Night Fury;  302 Sabina Wallace-King, Deliciously Ella;  479 Stephanie Shaw, Demolition Girl;  684 Rachael Purvis, Sparkleside Gucci Girls Best Friend ; 

Grade 2  - 4 places and 2 trophies

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  658  Philip Cook
Emerald Firefly
Philip Cook Emerald Firefly  C  28.816
2 T  403  Joanne Leybourne
Runing For Vik-Tory
Joanne Leybourne Runing For Vik-Tory  C  39.085
3  276  Trevor Robb
Redrun Rule AW(S)
Trevor Robb Redrun Rule AW(S)  C  42.827
4  390  Danielle Austin
Skyeisla Night Sky
Danielle Austin Skyeisla Night Sky  5  33.300
   409  Janine Parkinson
She Devil Ethel
Janine Parkinson She Devil Ethel  5  33.746
   624  Julie Parker
Jasperís Dream
Julie Parker Jasperís Dream  5  33.912
   15  Ann Hann
Torrefied Spelk
Ann Hann Torrefied Spelk  10  42.878
   504  Kay Scarlett
Papa Kipper
Kay Scarlett Papa Kipper  20.666  44.666

Eliminations:  524 Sophie Betts, Romanian Red Rocket;  563 Rebecca Paterson, Dublin Our Luck;  489 Nicki Heslop, Special Weapons And Tactics ;  356 Kerensa McKie, Brambledale Bounce;  667 Anna Lang, Fajojo Something Brave;  645 Lauren Mullen, Tug Of War;  242 Kate Clapperton, Switch Kinetics Of Soup;  412 Claire Collin, Lalapaws Follow Your Heart;  462 Arran Snowdon, In Pursuit Of The Sock;  305 Elly-Mai Mawson, Clyde's Companion;  224 Gail Robson, Gincredibles Lad;  342 Janet Griffin, Comebyanaway In Bonnie Time;  374 Gina Russell, Funfastquick That'll Do Zigs ;  653 Karen Johnson, Gemswin Everybody Dance ;  564 Nicola Anderson, Beamish Ballerina;  501 Laura Short, Lalapaws I'd Love A Babycham;  189 Samantha Glaister, Triskelion Oscar's Wild; 

Grade 3  - 3 places and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  742  Louise Bray
Proforza Island Tide
Louise Bray Proforza Island Tide  C  25.368
2  279  Pauline Verity
Maccadale Dougal
Pauline Verity Maccadale Dougal  C  28.661
3  705  Lorna Farish
Edenpark Huntress
Lorna Farish Edenpark Huntress  C  37.280
   1  Sarah Dixon
Peppi Pitstop
Sarah Dixon Peppi Pitstop  5  39.014

Eliminations:  594 Jill Ward, Skye Like Tyke;  378 Mandy Bainbridge, Comebyanaway Wot Still Wild;  229 Gail Simm, Janbell Secret Mission;  646 Lynn Harrison, Janbell Feel The Force;  592 Kathryn Hutchinson, Comebyanaway Crazy Tribe;  38 Gilli Sayer, Alaskan Midnight Sayer;  472 Kathryn Harris, It's Not Rocket Science;  126 Paul Roberts, Nidderdale Archies Arrow;  8 Kathleen Davison, Langley Lee;  737 Si‚n Illingworth, Zhanisgo Redesign;  150 Karen Forgie, Eye A Dora;  529 Jennifer Hart, Traigh Revel In The Moment;  289 James Brenchley, Little Albee Tross; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score ©2020 Agility Shows Online • Photos courtesy of Linda Gore/Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs