Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 Weardale   (Show type: KC Agility)

  Class: 39 Large Agility Graded 1,2,3

  Judge:  Iain Davey-Smith    Length: 148m  Time: 54secs

Grade 1  - 1 place and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  724  Chloe Leighton
Holmelyne Tasha Belle
Chloe Leighton Holmelyne Tasha Belle  6.409  60.409

Eliminations:  570 Georgina Howarth, Blue Boo Boo Bear ;  379 Fraser Tough, Indistorm Night Fury;  479 Stephanie Shaw, Demolition Girl;  668 Anthony Hudson, Our Turbotastic Tyke; 

Grade 2  - 4 places and 2 trophies

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  390  Danielle Austin
Skyeisla Night Sky
Danielle Austin Skyeisla Night Sky  C  36.924
2 T  403  Joanne Leybourne
Runing For Vik-Tory
Joanne Leybourne Runing For Vik-Tory  C  41.175
3  454  Isla McIntosh
Mountain Skye
Isla McIntosh Mountain Skye  C  48.133
4  342  Janet Griffin
Comebyanaway In Bonnie Time
Janet Griffin Comebyanaway In Bonnie Time  5  33.775
   374  Gina Russell
Funfastquick That'll Do Zigs
Gina Russell Funfastquick That'll Do Zigs  5  43.036
   356  Kerensa McKie
Brambledale Bounce
Kerensa McKie Brambledale Bounce  5  44.420
   667  Anna Lang
Fajojo Something Brave
Anna Lang Fajojo Something Brave  10  35.432
   276  Trevor Robb
Redrun Rule AW(S)
Trevor Robb Redrun Rule AW(S)  11.108  60.108
   618  Rebecca Christon
Bassenthwaithe Ripples
Rebecca Christon Bassenthwaithe Ripples  15  48.065
   619  Rebecca Christon
Zeus Os
Rebecca Christon Zeus Os  15  48.117
   587  Judith Broadwell
Reflex Josh
Judith Broadwell Reflex Josh  20  48.067

Eliminations:  409 Janine Parkinson, She Devil Ethel;  189 Samantha Glaister, Triskelion Oscar's Wild;  658 Philip Cook, Emerald Firefly;  495 Louise Frelford, Pepsanner Green Arrow;  501 Laura Short, Lalapaws I'd Love A Babycham;  489 Nicki Heslop, Special Weapons And Tactics ;  652 Karen Johnson, Gemswin Uptown Funk;  645 Lauren Mullen, Tug Of War;  717 Emma Hindson, Emma's Bonnie Lad;  462 Arran Snowdon, In Pursuit Of The Sock; 

Grade 3  - 3 places and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  742  Louise Bray
Proforza Island Tide
Louise Bray Proforza Island Tide  C  27.613
2  737  Siān Illingworth
Zhanisgo Redesign
Siān Illingworth Zhanisgo Redesign  C  27.821
3  1  Sarah Dixon
Peppi Pitstop
Sarah Dixon Peppi Pitstop  C  43.648
   529  Jennifer Hart
Traigh Revel In The Moment
Jennifer Hart Traigh Revel In The Moment  10  46.865
   729  Katie Mottershead
Pen-Y-Borough Sweep
Katie Mottershead Pen-Y-Borough Sweep  10  51.919
   235  Diane Graves
Fellspirit Rayli Speedy
Diane Graves Fellspirit Rayli Speedy  20  35.366

Eliminations:  229 Gail Simm, Janbell Secret Mission;  126 Paul Roberts, Nidderdale Archies Arrow;  236 Diane Graves, Coalfield Steel At Fellspirit;  646 Lynn Harrison, Janbell Feel The Force;  592 Kathryn Hutchinson, Comebyanaway Crazy Tribe;  150 Karen Forgie, Eye A Dora;  712 Keren Cowling, Kruzing Along ;  715 Mary Gavin, Tahallshire Angelica Trufl;  554 Mark Cowsill, Andrays As Cool As Ice;  279 Pauline Verity, Maccadale Dougal; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score ©2020 Agility Shows Online • Photos courtesy of Linda Gore/Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs