Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 The Agility Club   (Show type: KC Agility)

  Class: 8 Large Jumping Graded 3,4,5

  Judge:  Chloe Machon    Length: 219m  Time: 50secs

Grade 3  - 5 places and 2 trophies

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  1130  Siān Illingworth
Zhanisgo Redesign
Siān Illingworth Zhanisgo Redesign  C  30.927
2 T  258  Louise Bray
Proforza Island Tide
Louise Bray Proforza Island Tide  C  31.004
3  593  Catherine Stone
Luna Selene Of Ainmhithe
Catherine Stone Luna Selene Of Ainmhithe  C  32.594
4  324  Janet Willcox
Hessonite Puddletown
Janet Willcox Hessonite Puddletown  C  39.990
5  227  Joey George
Saxbysue Into The Groove
Joey George Saxbysue Into The Groove  5  38.853
   1361  Margaret Munn
Dychixwhistlewhileuwork
Margaret Munn Dychixwhistlewhileuwork  5.5  55.500
   197  Lindsey Bridges
Kirkbridgend Kairos
Lindsey Bridges Kirkbridgend Kairos  6.317  51.317
   314  Hannah Smith
Leilas Gotcha Sox
Hannah Smith Leilas Gotcha Sox  10  34.388
   818  Ceri Jones
Quantum Leap My Amazing Speed
Ceri Jones Quantum Leap My Amazing Speed  10  36.218
   936  Sioban Speedie
Ride The Breeze
Sioban Speedie Ride The Breeze  20  42.115

Eliminations:  415 Kate Sutton, Soldaze Extravagance ;  989 Lydia Phillips, Chilton Copper King;  490 Nicolle Twyford, Shoshonemara Ocean Magic;  1298 Hazel Carter, Laurvic Out Of This World;  221 Sam Davies, Into The Woods;  686 Lindsay Bentley, Darleyfalls Cruise Control;  414 Jessica Smith, Cwmhyfryd What Ever Elsie;  773 Pia Glover, Soldaze Dark Side Of The Moon;  492 Guy Olliver, Callahan Harry;  541 Martina Foss, Mantengold Invincible;  667 Kevin Withey, Rubiheath Cleo;  1420 Summer Tanner, Force Of The Phoenix;  144 Hannah Wells, Foxtwist The Real Macoy;  1231 Camilla Westmacott, Shoshonemara Full Throttle;  800 Jilly Holness, Mendipstar Touche;  1375 Jodie Brutto, Borderpops Six Of Diamonds;  425 Louise Furniss, Lovelwood Absolute;  1043 Jo Royall, Dreamorox Ready For Action;  573 Olivia Needham, Alfie Treseder;  463 Helaina Lines, Many Tear Let's Go Fly A Kyte At Helianthemum;  699 Anne Challis, Louandi Era;  747 Michelle Drawwater, Darleyfalls Say My Name;  434 Gail Cotterill, Mistique Critique ;  673 Alan Smith, Savath Reddy For Havoc; 

Grade 4  - 3 places and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  380  Kathrin Strangfeld
Jedize Red One
Kathrin Strangfeld Jedize Red One  C  31.706
2  511  Paul Willmott
Forrest Of Cromhall
Paul Willmott Forrest Of Cromhall  C  39.108
3  965  Sue Kewley
Clomarah Buddleia
Sue Kewley Clomarah Buddleia  C  41.359
   972  Faye Nemeth
Fajojo Something Special
Faye Nemeth Fajojo Something Special  C  47.545
   1153  Judi Cross
Tiksi Moonglow AW(S)
Judi Cross Tiksi Moonglow AW(S)  C  49.683
   1283  Dave Jolly
Glenalpine Ultimate Finale
Dave Jolly Glenalpine Ultimate Finale  5  33.711
   697  Amy Challis
Royce Running Riot
Amy Challis Royce Running Riot  5  36.658
   628  Elaine Brammer
Corfu Gems Dare To Fly
Elaine Brammer Corfu Gems Dare To Fly  5  37.805
   787  Shannon Springford
Zhanisgo Give It Some Banter
Shannon Springford Zhanisgo Give It Some Banter  5  40.944
   629  Mike Murray
Miss Lexie Doodle
Mike Murray Miss Lexie Doodle  6.42  56.420
   292  Heidi Wain
Corfu Gems Dare To Bear
Heidi Wain Corfu Gems Dare To Bear  15  31.925
   86  Catherine Fuller
Trijem Single Digit AW(B)
Catherine Fuller Trijem Single Digit AW(B)  15  38.689
   837  Shani McGarry
Magical Merly Of Valgrays
Shani McGarry Magical Merly Of Valgrays  25.888  55.888

Eliminations:  696 Amy Challis, Kawa From The House Of Gale;  907 Tunde Bell, Soldaze Lady Gertrude ;  1275 Steve Young, King Timber;  25 Ken Wheate, Darleyfalls Double O' Seven;  321 Christine Manser, Pepsanner Ogmore Castle ;  997 Angela Fiddimore, Mirramay Night Hawk;  276 Tina Twyman, Forestfalls Spring Fever ;  870 Jan Fox, Caught Red Handed;  49 Sally Lett, Greenfox Tonker;  1478 Roger Brown, Soldaze Serious Moonlight;  771 Max Glover, Neuadd Lwyd Beat At Soldaze ;  799 Jilly Holness, Foxtwist Fantastico* At Lookylooky ;  267 Kathryn Broadway, Qwassingburgh Alan ;  1119 Ilka Antippa, Wumblibumbly Dotty Lottie;  1435 Tanya Odeneg, Mawlch Obiwan ; 

Grade 5  - 3 places and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  756  Steve Young
Comebyanaway Perfect Timin
Steve Young Comebyanaway Perfect Timin  C  31.962
2  1112  Millie Sawyer
Cherryhog Langley Pippin
Millie Sawyer Cherryhog Langley Pippin  C  34.469
3  722  Julia Maclean
Freyasway Emerald Yolo
Julia Maclean Freyasway Emerald Yolo  C  35.525
   1107  Nathalie Rogemond-Westfield
Bachwoods Biloxi AW(B)
Nathalie Rogemond-Westfield Bachwoods Biloxi AW(B)  C  40.871
   1297  Hazel Carter
Llantrussa Rosalind AW(S)
Hazel Carter Llantrussa Rosalind AW(S)  C  48.845
   295  Hilary Lucas
Merrowlands Teaser AW(G)
Hilary Lucas Merrowlands Teaser AW(G)  C  49.342
   789  Jenny Barr
Banking On Bob
Jenny Barr Banking On Bob  5  31.891
   652  Ken Whittington
Tri Again Ben
Ken Whittington Tri Again Ben  5  41.096
   892  Carolyn Webb
Tuess Guss
Carolyn Webb Tuess Guss  5  48.309

Eliminations:  172 Julie Andrews, Sunwood Hebe Midnight Sky;  399 Marta Dec, Shep Teddy AW(S);  555 Lynette Chant, Poughkeepsie Libertas;  631 Steph Matthews, Tredhespan Willow;  30 Paul White, Darleyfalls Now Is Your Time;  512 Paul Willmott, Proforza Piece Of Wow;  97 Lynnette Garstang, Kisdons Zada AW(S);  1556 Sarah Wood, Reach For The Moon;  592 Catherine Stone, Finn Flintstone;  666 Garry Ovenell, Rubiheath Finn;  599 Deanne Nash, Fly Bys Ultimate Rumour AW(B);  1314 Becca Middleton, Wild Nettle Sensation;  1012 Lorna Goodban, Skeebee McFlurry ;  1281 Laura Johnson, Champwaith Tibers Rascal;  141 Abigail Doxford, Runbye What’s Your Beef ; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score ©2020 Agility Shows Online • Photos courtesy of Linda Gore/Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs