Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 The Agility Club   (Show type: KC Agility)

  Class: 17 Intermediate Jumping Graded 3,4,5

  Judge:  Chloe Machon    Length: 201m  Time: 50secs

Grade 3  - 6 places and 2 trophies

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  1531  Angel Eley
Zip A Dee Day
Angel Eley Zip A Dee Day  C  33.324
2 T  506  Steven Brown
Tragility Tornado AW(B)
Steven Brown Tragility Tornado AW(B)  C  37.560
3  72  Carl Green
The Legendary Outlaw
Carl Green The Legendary Outlaw  C  37.932
4  1427  Diane Whiting
Altricia Lady Philippa Cdex AW(B)
Diane Whiting Altricia Lady Philippa Cdex AW(B)  C  45.689
5  1305  Jackie Brett
Dreamorox Ready To Dream
Jackie Brett Dreamorox Ready To Dream  5  40.507
6  202  Sara Treamer
Bellatrix A Sky Full Of Stars At Serenskye
Sara Treamer Bellatrix A Sky Full Of Stars At Serenskye  5  41.086
   161  John Foord
Runaway Dizzy Of Valgrays
John Foord Runaway Dizzy Of Valgrays  5  46.747
   1256  Lesley Slade
Borderspirit Astrid
Lesley Slade Borderspirit Astrid  20  45.535
   860  Gloria Bates
Diamond Galaxy Defender
Gloria Bates Diamond Galaxy Defender  21.777  66.777
   410  Julia Maxted
Jesa Mistake Of Valgrays
Julia Maxted Jesa Mistake Of Valgrays  25.57  65.570

Eliminations:  1293 Maureen Henninger, Spiderwick Bard;  963 Michelle Elphinstone-Walker, Chazak Skylark;  935 Lisa Smith, Chazak Winter Breeze;  661 Carol Stuckey, She Is Magic At Honeybears;  1110 Eleanor Carter, Kebulak French Connection AW(B);  782 Sammy Pegg, Ivormyth Kinders High Tempo;  1002 Ann Everest, Darian Master Criminal;  669 Amy Gibbs, Blazing Blue Blizzard;  382 Sarah Mann, Champwaith Black Tulip;  224 Bernadette Jobbins, Aurora's Flaming Magic;  663 Lin Dickinson, Pollyvinall Yindella;  95 Lewis Garstang, Ring Arounda Rosieroo;  1113 Rebecca Herbert, Anadune High Hopes;  1070 Pauline Maynard, Foxbarton Queens Velvet;  809 Suzanne Harding, Tragility Crackerjack;  1643 Emilia Bowers, Voodoo Lupitoonz By Request;  941 Helen Bishop, Dentbros Love Me Do;  1609 Wendy Woodcock, Korsabian Ace Of Hearts;  1473 Larraine Cooper, Wonderful Wispy Woo;  769 Bill Glover, Soldaze Fallen Angel;  93 Kerry Abbott, Runbye Creating Havoc;  1550 Samantha Gillman, Sam's Basil Brush;  484 Debs Ward, Beagollie Shes Good;  568 Isabella Taylor, Tarnock Forever Fancy AW(B);  826 Lauren Blair-Rains, Floricane Flare ;  132 Alison Phillips, Aviary Summer Salsa ;  709 Mel Doyle, Fandabidozi Rock N Roll Vibe;  451 Elaine Auty, Jedize Red Roulette;  1338 Steve Bull, Wild Eadric;  81 Jenny Kimber, Comebyanaway Driven By Hope;  102 Nicola Ayres, Shoshonemara Magic Flyte;  385 Sue Hollobone, Elan Valley Tangle;  397 Heather Bagshaw, Chequers Jess;  448 Alison Rowlands, Rilliow Dream Maker;  556 Louise Pile, Miss Runaway Ruby;  1304 Claire Brett, Dallason Merrydown Brie;  1053 Mellissa Matthews, Zhanisgo Spring Break ; 

Grade 4  - 2 places and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  389  Mathew Lade
That Thing Seren
Mathew Lade That Thing Seren  C  35.891
2  109  Tracy Walker
My Perfect Storm
Tracy Walker My Perfect Storm  C  36.775
   1227  Angel Eley
Ainmhithe Can't Stop Me
Angel Eley Ainmhithe Can't Stop Me  C  37.379
   193  Val Woods
Fandabidozi Star Gaze
Val Woods Fandabidozi Star Gaze  C  43.314
   170  Dawn Weaver
Yahtzees Promise
Dawn Weaver Yahtzees Promise  10  40.615

Eliminations:  1193 Laura Middleton, Katmistskys Kaede Lass AW(S) ;  14 Fiona Whelan, Wampit Eskimo Quinn;  1616 Pam Mayhew, Staby What;  821 Mandy Dumont, Jett Zett Go;  133 Katy Phillips, Foxtwist Set For Stardom;  1373 Chloe Brutto, Ghostland Jessie’s Way;  559 Gill Thomas, Zhanisgo Hide And Seek Me;  545 Sophie Balchin, Tazaeos In The Air Tonight;  746 Michelle Drawwater, Shoshonemara Misty Morning;  1233 Ian Balchin, Priddypaws Go With The Flo;  942 Ian Linch, Tornaqs Moonlight Shadow; 

Grade 5  - 3 places and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  155  Lisa Bailey
Castomya For You
Lisa Bailey Castomya For You  C  31.650
2  36  Sue Kitcatt
Priddypaws Picture Perfect
Sue Kitcatt Priddypaws Picture Perfect  C  31.958
3  130  Nikki Aitchison
Zoomie Looney Luna Tic
Nikki Aitchison Zoomie Looney Luna Tic  C  32.836
   74  Rachael Frost
Every Kingdom Side Effect
Rachael Frost Every Kingdom Side Effect  C  34.166
   610  Megan Priest
Finbas Little Roar
Megan Priest Finbas Little Roar  C  35.614
   196  Lindsey Bridges
Kirkbridgend Athena AW(G)
Lindsey Bridges Kirkbridgend Athena AW(G)  C  37.595
   840  Fiona Skinner
Chazak Miracle Mist
Fiona Skinner Chazak Miracle Mist  5  36.993
   1054  Gill Rhodes
Leebeardream Pure Magic
Gill Rhodes Leebeardream Pure Magic  5  38.673
   326  Robyn Connell
Marvel At Thanos AW(B)
Robyn Connell Marvel At Thanos AW(B)  5  42.435
   836  Sue Winton
Pursley Merlot
Sue Winton Pursley Merlot  10  42.669

Eliminations:  950 Susan Farrington, Kitty May Time Awg;  765 Fran Walton, Freyasway Tobermory Meg;  554 Lynette Chant, Nedlos Little Black Number;  1052 Mellissa Matthews, Zhanisgo Take Me To Miami;  762 Karen Gray, Triaka Rumour Has It;  1624 Lee Windeatt, Darleyfalls True Grit;  33 Kerry Aldridge, Elswish Dark Frenzy;  421 Sue Currie, Beverton Georgie Lass;  17 Jenni York, Zhanisgo Little Hot Shot;  1094 Catherine Porter, The Next Shore Thing For Vesignis; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score ©2020 Agility Shows Online • Photos courtesy of Linda Gore/Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs