Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 The Agility Club   (Show type: KC Agility)

  Class: 104 Medium Agility Graded 3,4

  Judge:  Chris Lade    Length: 162m  Time: 60secs

Grade 3  - 5 places and 2 trophies

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  1292  Maureen Henninger
Kiwi Ngaire
Maureen Henninger Kiwi Ngaire  C  35.138
2 T  164  Michelle Coxall
Hunbart Fred
Michelle Coxall Hunbart Fred  C  38.273
3  1654  Alexa Netty
Saffino Chocolat
Alexa Netty Saffino Chocolat  C  43.824
4  1019  Kirsty Lewis
Aminirumpus Back In A Minute
Kirsty Lewis Aminirumpus Back In A Minute  1.424  61.424
5  1462  Rosie Loukes
Tallulah Teryx
Rosie Loukes Tallulah Teryx  5  36.382
   82  Georgia de La Cour
Obay Dreamz In Bright Colors
Georgia de La Cour Obay Dreamz In Bright Colors  5  36.426
   225  Brea Sargent
Pocket Rocket Doodlebug
Brea Sargent Pocket Rocket Doodlebug  5  39.510
   855  Danielle Avery
Magicbrill Angel
Danielle Avery Magicbrill Angel  10  41.404
   328  Victoria Godley
Miss Mindy Turbotwizzler
Victoria Godley Miss Mindy Turbotwizzler  10  41.579
   1467  Victoria Kennedy
Hershey Unicorns N Rainbows
Victoria Kennedy Hershey Unicorns N Rainbows  15  50.883
   1146  Carol Cartwright
Kensteen Fleur
Carol Cartwright Kensteen Fleur  27.528  67.528

Eliminations:  176 Kate Lamacraft, Mr Skip The Hubster;  486 Janice E Harris, Anvahar Bonza Girl;  280 Ailsa Gibb, Larksfield Lunatic;  212 Vanessa Layton, Basilea's A Little Bit More;  289 Sandra Rees-Pedlar, Toes Gwyn Griffin ;  1508 Tracy Venus, Kiralytanyai Hakuna Matata Nov Ex;  1025 Becci Hodson, Beninja Icing On The Cake;  405 Annette Wilcox, Alma Roxanne;  1333 Tanya Cooper, Licosateria Hard Days Night ;  1159 Suzanne Betts, Cascade Black Diamond;  383 Sue Hollobone, Champwaith Country Tweed;  488 Emily Dawson, Grand Duke Percy Flyer;  1023 Nick Ridley, Lord Montgomery Of Nordfeld AW(S);  707 Gavin Pallant, Fagan's Delight;  354 Reggie Lamb, Looney Limpet;  184 Sarah Goolding, Mr Nedley Goes Long;  737 Robert Richards, Notar Thirty Seven;  1432 Charlotte Elston, Murphy Smurfy ;  1582 Kathy Dimmock, A Little Bit Of Magic;  402 Julie Whitney, Duende Magical Dreams;  1319 Gill Ciantar, Well And Truly;  1261 Caroline Green, Skymara Remi Songbird;  813 Rebecca Ringrose, Perseverance Required;  611 Megan Priest, The Buzz Of The Bees;  1425 Debbie Hunt, Minterburn Calling The Tune;  613 Gill Payne, Tuftihed Don't Stop Me Now; 

Grade 4  - 3 places and 1 trophy

PlaceP R/N Handler + Dog Handler Dog Faults Time
1 T  20  Gemma Swann
Dixies Glitzy Halo Kid
Gemma Swann Dixies Glitzy Halo Kid  C  34.640
2  100  Louise McMahon
Follow The Scent Saffron
Louise McMahon Follow The Scent Saffron  C  36.044
3  1056  Julie Docking
Bramleycott Miss Polyanna
Julie Docking Bramleycott Miss Polyanna  C  37.049
   459  Sonja Osborne
Romanybay Twenty Sixteen
Sonja Osborne Romanybay Twenty Sixteen  C  38.588
   330  Mary Cole
Gymanji God Of Mischief AW(B)
Mary Cole Gymanji God Of Mischief AW(B)  C  38.906
   1096  Roisin Bowen
Archie's And Lemonade AW(S)
Roisin Bowen Archie's And Lemonade AW(S)  C  39.953
   265  Karen Howell
Little Dinham Rocket AW(S)
Karen Howell Little Dinham Rocket AW(S)  C  42.719
   1326  Robert Ilsley
Shemist Ice Diamond
Robert Ilsley Shemist Ice Diamond  C  44.422
   199  Sue Lackey
Black Jax Be Nimble AW(G)
Sue Lackey Black Jax Be Nimble AW(G)  C  48.163
   1151  Patsy Wakelyn
Ellie May Of Valgrays
Patsy Wakelyn Ellie May Of Valgrays  C  48.216
   182  Sarah Goolding
Little Miss Bright Eye
Sarah Goolding Little Miss Bright Eye  C  55.992
   1336  Sally Ashman
Dutchess Lionna
Sally Ashman Dutchess Lionna  C  56.822
   1055  Gill Rhodes
Magical Fun On The Run
Gill Rhodes Magical Fun On The Run  5  40.632
   1617  Sandra King
Little Irish Lexy
Sandra King Little Irish Lexy  6.139  66.139
   90  Hannah Bird
Enchanting Forest Rose AW(B)
Hannah Bird Enchanting Forest Rose AW(B)  10  35.295
   670  Laura Walker
Marvellous Molly May
Laura Walker Marvellous Molly May  16.717  61.717

Eliminations:  760 Nicky Gleadow, Wilchay Charmed Run;  868 Brooke Maxted, What A Shambles ;  754 Matt Dorrell, Croftcorner Spring Water;  469 Conrad Perry, By Hook Or By Bruck;  620 Kelly Stodart, Roe Beanie Meanie;  262 Shanice Simmons, Triaka I Predict A Riot;  266 Denny Buckley, Folkvang Pussy Galore ;  50 Rebecca Gent, Mr Scrumble;  1415 Clare Evans, Night Sky Blue;  106 Rachel Wicks, Jackalantern Twister;  200 Madeline Upton, Skymara Hazels Blackbird;  188 Jo Julian, Soxie Valdespino;  1364 Patricia Morris, Kimedee Mr Bombastic; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score ©2020 Agility Shows Online • Photos courtesy of Linda Gore/Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs