Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 JDA (Ind)   (Show type: Independent)

  Class: 1 Agility Combined 1-3

  Judge:  Linsey Walker    Length: 132m  Time: 48secs

Small  - 1 places

Place Ring No Handler Dog Grade Faults Time    
1   32 Cate Odaro Small But My Tea 2  0  34.025
    36 Susan Hourd Millstone Jasper Fox 2  0  40.971
    16 Elaine King Night Terror 2  0  44.172
    79 Jo Hobson-Cooper Ousview Maids Miracle 3  4.362  52.362
    80 Jo Hobson-Cooper Ouseview Blazing Bella 2  8.37  51.370

Eliminations:  135 Gillian Washington, Reyna The Rocket ; 

Medium  - 2 places

Place Ring No Handler Dog Grade Faults Time    
1   121 Pia Rolfe Lightning Lady Luna 3  0  28.469
2   144 Katie Walsh Dreamtime Ula 3  0  30.897
    99 Gemma Cooper Glittering Dream Of Agiligems 1  0  31.515
    33 Joanna Loomes Joanna's Ruby Girl 3  0  34.588
    25 Gill Duroe Annavah Kirsch Kiss 2  0  39.902
    9 Julie Dawn Tait Tyke Lets Get Fizzical 3  0  41.309
    149 Nete Newport Netes Selection 3  0  46.535
    22 Harry Churchill Harrys Marley 2  5  25.855
    100 Gemma Cooper Vixon Beau Of Agiligems 1  5  33.543
    137 Pauline Sabey I Aim To Please 3  10  42.599

Eliminations:  19 Hannah Bird, Enchanting Forest Rose;  61 Kathy Dimmock, A little bit of magic;  44 Dawn Jenkinson, Pytchley Toffee;  17 Louise McMahon, Follow The Scent Saffron;  123 Caroline Sanders, Sheza Loony Lunatic; 

Intermediate  - 2 places

Place Ring No Handler Dog Grade Faults Time    
1   41 Hayley Ward Little Legs Ria 2  0  44.522
2   139 Sarah Hamblin Rollenwood Cahuilla 2  5  31.780
    91 Dawn Calver Witch Way Nellie May 1  10  35.980
    29 Anne Westrope Spiderwick Ringmaster 3  10  38.884
    124 Denise Poynter Meisterwerk Xmas Shadow 1  10  45.553

Eliminations:  125 Denise Poynter, Meisterwerk Preema;  42 Hayley Ward, The Cookie Thief ;  114 Steve Young, Sparkles Thomas;  43 Gwen Ward, Peg’s a puzzle;  102 Sharon Harber, Xander Of The Black Pearl; 

Large  - 2 places

Place Ring No Handler Dog Grade Faults Time    
1   122 Pia Rolfe Howards Harvest Haystack 2  5  44.853
2   103 Jan Fox Caught Red Handed 3  10  32.432
    109 Kevin Donaldson Comebyanaway Perfect Timin 1  10  35.207
    107 Emily Slevin Kentixen Bee Orchid AW(S) 3  10  35.333
    143 Helen Franks Dilys Cwtch Carfre 1  11.796  49.796
    89 Helen Williams Hitchin's Houdini 3  13.795  61.795
    90 Helen Williams Cuddly Duddly my Buddy 2  55.789  83.789

Eliminations:  72 Sandra Edwards, Just So Fancy Nancy;  145 Donna Burke, My Marvin;  45 Kate Osborn, Mr Kipling;  101 David Robinson, Ainmhithe Jack;  86 Ian Stowers, Jack's My Mate;  112 Steve Young, King Timber; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score ©2020 Agility Shows Online • Photos courtesy of Linda Gore/Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs