Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 Oswestry   (Show type: KC Agility)

  Class: 46 Medium Jumping Combined 1-7

  Judge:  Danny Gardiner    Length: 0m  Time: 50secs

  This is a Combined Grades class with LHO & separate awards

FULL Height  - 5 places and 2 trophies

Place Ring No Handler Dog Grade LHO? Faults Time
1 T   177 Sophie Armitage Angel Of The Night 6 N  0  27.316
2 T   253 Hannah Marriott Starrytails Little Shadow 4 N  0  27.698
3   57 Kate Brook My Cheekie Tattiki 5 N  0  31.309
4   322 Elizabeth Starkey Midgie Milo 5 N  0  34.955
5   140 Peter Gibbons Whiterock's Chancer At Fethaland 7 N  0  36.817
    263 Richard Greengrass Zak Of Spades 7 N  0  37.467
    368 Linda Chesterton Baxter Ballboy Adnil 2 N  0  40.145
    350 Rachael Flavell Max Moonlight 6 N  5  27.791
    178 Peter Schofield Tickle My Tum 4 N  5  36.462
    15 Suzanne Williams Wuf May Bee 2 N  5  40.281
    77 Jane Helsby Princess Pepperkins 3 N  15  49.603
    536 Meg Dowen Brockenella's Chaos 4 N  19.329  69.329
    24 Rob Watson Primchurch Pocket Rocket 3 N  28.276  73.276

Eliminations:  271 Lyndsey Cheeseman, The Fresh Prince of Welsh Air;  369 Sue Jackson, Tilly Magwi Sulin;  490 Katie Harvey, Magnificent Millie;  121 Marie Cassidy, Chilli's On Fire;  168 Heidi Windheuser, Noworries My Batfink;  120 Carol Hobday, Gift Of The Gab;  122 Liz Burrell, First Summer Star;  466 Alice Moodie, It's My Round;  131 Amy Stockton, Moonbaby's Little Mad Moment For Papikoi;  75 Penny Bantin, Definitely Maybe Mab;  431 Caroline Bedell, kenquince flirty farthing;  156 Rhiannon Atkin, Tattiesykes Mair Morgan;  67 Anna Burn, Devongem Already Buzzing;  344 Katie McDonald, Bottlesford Going Dutch At Calmacs;  118 Zoe Lindop, Rollsbrook Moonbeam; 

LOWER Height  - 2 places and 1 trophies

Place Ring No Handler Dog Grade LHO? Faults Time
1 T   203 Dave Cooper Non Oblitas Sid 7 Y  0  28.086
2   545 Paul Baxendale Bottlingwood Tay 7 Y  0  31.541
    165 Kim Sinnott Rhydygalfe Superkid Sam 3 Y  0  37.034
    392 Gill Smith Northborders Red Storm AW(G) 7 Y  0  40.691
    414 Kevin McGee Hillanvale Polly Flinders 5 Y  5  27.279
    437 Jenny Goude Barrackswood Bright Future AW(G) 7 Y  5  29.846
    152 Emma Ginster Bekwey Take On Teaza 7 Y  5  32.888
    160 James Amor Spiderwick Right Result 3 Y  10  35.709
    399 Noah Auerbach Mr Kiss At Ivormyth 3 Y  10  43.118

Eliminations:  246 Dina Kenny, UnAmor Rebelde Supremo;  209 Lauren Murphy, Nathaniel The Third ;  26 Sandra Yates, Our Jubilee Queen AW(D);  71 June Leadill, Our Cudley Dudley;  234 Sue Powell, Sandwick Glass Slipper; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs