Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 Oswestry   (Show type: KC Agility)

  Class: 39 Large Jumping Combined 1-3

  Judge:  Lee Hayes    Length: 0m  Time: 55secs

  This is a Combined Grades class with LHO & separate awards

FULL Height  - 4 places and 2 trophies

Place Ring No Handler Dog Grade LHO? Faults Time
1 T   345 Katie McDonald Ready To Run Izzy At Calmacs 3 N  0  33.580
2 T   169 Heidi Windheuser Geoff In Batfink 3 N  5  39.203
3   147 Stephanie Thomas Just Call Me Mae Bee 3 N  10  40.503
4   201 Emma Hesbrook Baxter Boo 3 N  10  51.778
    481 Sarah Bowyer Hollytarn Russet 1 N  15  41.237
    11 Ken Morgan Hat's The Way To Do It! 3 N  15  48.138
    309 Christopher Clay Red Rhapsody 1 N  15.964  55.964
    469 Dori Ann Purslow Tigger I'm The Only One 1 N  15.987  60.987

Eliminations:  136 Tori Ingham, Kelticemrald Black Magic;  338 Heather Haye, Kaibijo Flashdown a Gauche;  241 Victoria Fraser, Denwyn Dot At Rhedynbryn;  215 Amanda Wilson, Dash Bang Wallop;  390 Alan Smith, Highhouse Aludra;  289 Karen ingram, Darth Finnious;  41 Mark Jones, Mad Mungo Innit;  240 Alex Jabore, King Arthur The Smelly;  100 Cathy Holmes, Chilloko Itís About Time;  110 David Williams, Black Mountain Nell;  302 Lisa Evans, Oshor No Brain On The Wing;  40 Mark Jones, Primchurch Flash;  398 Heidi Clelland, Cornishmyth Hot Talent;  412 Sharon Footitt, Rainow Neville;  256 Michael Roberts, Poppypods;  61 Nicola Hall, Vonandraste Azizi's Quest;  467 Alice Moodie, Solar wind down under ; 

LOWER Height  - 5 places and 2 trophies

Place Ring No Handler Dog Grade LHO? Faults Time
1 T   290 Sarah Foster Mister Rockstar 1 Y  0  45.462
2 T   308 Nici Milner Lottie Does The Two Step 3 Y  0  47.817
3   224 Michael Roberts Mike'Royal prince Owain 2 Y  0  47.976
4   117 Penny Slade Tyrodal Wow Factor 3 Y  0  48.547
5   7 Rebecca Motram Lady Bella Mottram 3 Y  0  49.199
    60 Nicola Hall Caenoroyale Sakara Siloette Of Andraste 3 Y  0  50.128
    401 Kathy Mangan sarkam special reserve 1 Y  0  52.483
    305 Mandy Davenport And Then There Were Three 3 Y  2.102  57.102
    70 Helen Manning Dexter's Daylight Runner 3 Y  2.758  57.758
    13 Linda Bell Roxilyn Lets Say Grace 3 Y  5  43.095
    200 John R Haddock Not Another Redfire 2 Y  5  49.936
    439 Phil Aldred Miles Of Milo Smiles 1 Y  6.644  61.644
    68 Lauren McDowell Kie To My Heart 1 Y  10  51.415
    492 Tori Smith Blue Icelander 3 Y  10.936  55.936
    237 Gillian Vann Threenines Arran 3 Y  20  35.101
    285 Gary Wrend Rustix Schelde Elder 3 Y  20  49.205

Eliminations:  474 Emma Stoker, Madgack Mimosa;  171 Joe Upsall, Glendale Bob At Batfink;  418 Lorna Wildman, SPEEDY MINX;  98 Karen Ginster, Ivormyth Kisses Of Fire;  228 Wendy Smith, Sky Blue Apple Of My Eye;  475 Carol Belsten, Bramblesaz Masquerade;  207 Eleanor purton, Kehala Sweet Harmony;  397 Heidi Clelland, Tigger;  52 David Cook, Starís At Night (au1);  484 Kim Yates, Handford Hazza Bear;  409 Morgan Looker, Rocking Rolo;  188 June Caunce, Pendleway Shimmer;  31 Sheila Rose, Tegwyn Solar Spirit;  413 Sharon Footitt, Devonairs Red Kite;  167 Neil Price, Tyroxcollie Jazzkin Angel;  127 Claire Sudbury, Oakswarren Bianco;  471 Amy Joyce, Revel Up N'Go Go Go; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs