Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online       Agility Shows Online
Agility Shows Online        Agility Shows Online
 

 Oswestry   (Show type: KC Agility)

  Class: 34 Large Agility (inc Longfield Nov FH Q) C3-5

  Judge:  Paula Zupkus    Length: 0m  Time: 70secs

  This is a Combined Grades class with LHO & separate awards

FULL Height  - 15 places and 3 trophies

Place Ring No Handler Dog Grade LHO? Faults Time
1 T   251 Hannah Marriott Ardenhill Amber Mist 4 N  0  39.891
2 T   190 Wendy McAlenan Jonanelle Miranda 5 N  0  44.873
3 T   412 Sharon Footitt Rainow Neville 3 N  0  46.911
4   452 Peter Jones Mohican Welsh Whizz 5 N  0  55.962
5   537 Heather Litherland Reo Speedwaggin AW(S) 5 N  0  60.516
6   316 Richard Brookmall Little Miss Sophie 5 N  0  60.673
7   270 Jonathan Langley Magical Millie Too 5 N  5  51.652
8   11 Ken Morgan Hat's The Way To Do It! 3 N  5  51.986
9   191 Ruth Hobday Hurricane Buddy Boy 5 N  5  60.645
10   169 Heidi Windheuser Geoff In Batfink 3 N  10  41.756
11   16 Pat Simpson Let Kye Fly 5 N  10  42.324
12   201 Emma Hesbrook Baxter Boo 3 N  10  50.645
13   158 Bev Dale Dragondream Zacs My Dad 5 N  10  50.845
14   41 Mark Jones Mad Mungo Innit 3 N  10  50.853
15   124 Gillian Barrett Oakenholt Blaise AW(S) 5 N  10  60.865
    241 Victoria Fraser Denwyn Dot At Rhedynbryn 3 N  15  44.090
    280 Lynne Gittins Dragonheart Red Destroyer 4 N  15  51.392
    288 Tristan Hodgson Basswood Dusky 4 N  28.036  83.036

Eliminations:  551 Paul Wheeler, Dog-Lady Four Paws;  80 Sharon Chapman, Enchanting Wizard Of Chaos;  215 Amanda Wilson, Dash Bang Wallop;  289 Karen ingram, Darth Finnious;  147 Stephanie Thomas, Just Call Me Mae Bee;  145 Laura Harvey, Cataluna Gentle Hermione;  428 Shirley Bettaney, Myllin Don;  123 Gillian Barrett, Oakenholt Conwy AW(G);  302 Lisa Evans, Oshor No Brain On The Wing;  321 Elizabeth Starkey, Korsabian Midnight Ghost;  299 Tracey Clayton, Julys Moonlit Shadows;  517 Lauren Berks, Springing Husky;  371 Andy Gillibrand, High Lanes Happy Jack;  84 Sam Davies, Rhyderz Curious Nell;  342 Leah Ellis, Sugar Lemon Fizz AW(B) ;  345 Katie McDonald, Ready To Run Izzy At Calmacs;  235 Heidi Clelland, Lady Four Paws;  427 Shirley Bettaney, Miss Nell Be;  72 Pam Shenton, Buzzbee Kyle; 

LOWER Height  - 4 places and 2 trophies

Place Ring No Handler Dog Grade LHO? Faults Time
1 T   260 Jenny Witt Sakurastar Sunset AW(B) 5 Y  0  45.275
2 T   297 Barbara Richards Queen Of The Forest 5 Y  0  45.389
3   305 Mandy Davenport And Then There Were Three 3 Y  0  61.695
4   308 Nici Milner Lottie Does The Two Step 3 Y  0  65.471
    108 Sarah Gold Queen Bee Of The Blues 5 Y  5  45.274
    441 Carolyn Bakewell Tri Tyke 5 Y  5  48.106
    281 Carys Davies Otter Boy Pan AW(B) 4 Y  5  61.071
    228 Wendy Smith Sky Blue Apple Of My Eye 3 Y  5  61.236
    208 Lauren Murphy Tyrannosaurus Dex 3 Y  5  65.183
    397 Heidi Clelland Tigger 3 Y  10  48.994
    167 Neil Price Tyroxcollie Jazzkin Angel 3 Y  10  58.636

Eliminations:  6 Anne Cook, Oscar Night Thunder AW(S);  88 Dominique Fuentes, Me As To Win ;  296 Elaine Morris, Little Boo;  471 Amy Joyce, Revel Up N'Go Go Go;  360 Barbara Beechey, Sweatheart Cuddlehound;  303 Jane Parker, Tornado Tank;  205 Eleanor Purton, Kenquince Speed Of A Comet;  386 Lesley Hill, Shotatton Autumnal Shades AW(B);  5 Anne Cook, Astrazone Linnet AW(B);  141 Laura Gorham, Featherweight Flyer;  9 Jaci Jones, Elmleas Thomas;  31 Sheila Rose, Tegwyn Solar Spirit;  264 Gerry Colley, Redfire Gypsy;  7 Rebecca Motram, Lady Bella Mottram;  170 Joe Upsall, Rajjinka Illusion;  79 Hol Thomas, Bobby Slinky Crackerjack;  237 Gillian Vann, Threenines Arran;  403 Sara Lloyd, Canen River Of Dreams;  173 Margaret Booth, Jaerica Jubilee Gwyliau;  413 Sharon Footitt, Devonairs Red Kite; 

 

©2020 Agility Shows Online  •  Photographs courtesy of Linda Gore and Alan Score

ASO Terms & Conditions     •    ASO Privacy Policy     •    Contact Us     •    FAQs