Class: 70 Medium Jumping Graded 6,7
Judge: Anne Westrope Length: 128m Time: 42secs
Grade 6 - 1 place and 1 trophy
PlaceP |
R/N |
Handler + Dog |
Handler |
Dog |
Faults |
Time |
1 T |
472 |
Gill Overton Devongem Lord Of The Dance |
Gill Overton |
Devongem Lord Of The Dance |
C |
31.172 |
|
302 |
Linda Juer Ivormyth Kissed By Magic |
Linda Juer |
Ivormyth Kissed By Magic |
C |
41.452 |
|
258 |
Trish Piggin Trixlin Oh What A Frenzy AW(S) |
Trish Piggin |
Trixlin Oh What A Frenzy AW(S) |
3.163 |
45.163 |
|
273 |
Julie Thomson Nancy Jelly Tot AW(G) |
Julie Thomson |
Nancy Jelly Tot AW(G) |
3.734 |
45.734 |
|
606 |
Valerie Amps Paddy Murphy |
Valerie Amps |
Paddy Murphy |
10 |
33.472 |
Eliminations:
163 Sally Avery, Klairella Celestite Hiroko;
344 Louise Tanous, Alladin Insane AW(S);
133 Emily Dawson, Grand Duke Percy Flyer;
406 Sarah Macneil, Treasures Surprise Martini;
Grade 7 - 3 places and 2 trophies
PlaceP |
R/N |
Handler + Dog |
Handler |
Dog |
Faults |
Time |
1 T |
460 |
Pia Rolfe Lightning Lady Luna AW(P) |
Pia Rolfe |
Lightning Lady Luna AW(P) |
C |
27.083 |
2 T |
89 |
Bev Barker Just Bear In Mind |
Bev Barker |
Just Bear In Mind |
C |
28.236 |
3 |
777 |
Tania Bull Jolly Gingersnap |
Tania Bull |
Jolly Gingersnap |
C |
29.212 |
|
321 |
Elaine Webber Rhinestone Meadow |
Elaine Webber |
Rhinestone Meadow |
C |
30.235 |
|
314 |
Catherine Kendall Ainmhithe (an-Var-Har) Irish Spring Gus AW(S) |
Catherine Kendall |
Ainmhithe (an-Var-Har) Irish Spring Gus AW(S) |
C |
32.762 |
|
603 |
Helen James Pocket Rocket Rufus |
Helen James |
Pocket Rocket Rufus |
C |
32.995 |
|
13 |
Lynn Jamieson Jingles At Kesellielyn |
Lynn Jamieson |
Jingles At Kesellielyn |
C |
33.128 |
|
549 |
Jacqui Wood Licosateria Bionic AW(G) |
Jacqui Wood |
Licosateria Bionic AW(G) |
C |
33.157 |
|
376 |
Jacqueline Pott Potty Pipsqueak |
Jacqueline Pott |
Potty Pipsqueak |
C |
33.965 |
|
278 |
Keith Ross Tuxedo The Torpedo |
Keith Ross |
Tuxedo The Torpedo |
C |
35.349 |
|
605 |
Valerie Amps Trouble And Squeak |
Valerie Amps |
Trouble And Squeak |
C |
40.161 |
|
152 |
Tracy Neill Pullensbrook Firefly Merry |
Tracy Neill |
Pullensbrook Firefly Merry |
0.149 |
42.149 |
|
27 |
Poppi-Anna Conway Rose Gold Chandelier |
Poppi-Anna Conway |
Rose Gold Chandelier |
5 |
34.356 |
|
178 |
Linda Hailstone Mae In The Mist AW(G) |
Linda Hailstone |
Mae In The Mist AW(G) |
5 |
37.483 |
|
307 |
David Spranger Tearsran Tango Bachelor Boy |
David Spranger |
Tearsran Tango Bachelor Boy |
22.232 |
54.232 |
Eliminations:
600 Graham Scott, Twifinity Special Edition;
236 Julie Hickson, Lovely Athena AW(G);
138 Hayley Emptage, Domino Springbok Spanner;
765 Brooke Smiles, Izzy Wizzy Just Got Busy;
141 Jenni Gemmill, Bon Sooty de La Belle Folie (imp Deu);